יעוץ מיידי
ּ

עורך דין זכויות יוצרים

מה זה זכות יוצרים?

זכות יוצרים הינה זכות קניינית אשר ניתנת מתוקף חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007. ההגנה ניתנת ליוצר למשך חייו של היוצר וכן שבעים שנים לאחר מותו (בתקליט חמישים שנה), והיא ניתנת על יצירה ספרותית, יצירה אמנותית, יצירה דרמטית או יצירה מוסיקלית, אשר קובעו באופן כלשהו (בתקליט, בציור, בספר וכו').

זכות יוצרים לא תוענק על רעיון, תהליך, מושג מתמטי, נתון, או חדשות היום. כמו כן, רישום כמדגם מונע מיוצרו זכויות יוצרים בהתאם לחוק הנ"ל. הזכות תינתן ליוצר במידה שהיוצר הוא ישראלי או שהיצירה פורסמה בישראל.

זכות היוצרים מעניקה זכות בלעדית להעתקה, לפרסום, לביצוע פומבי, לשידור ולהעמדה לרשות הציבור.

האם ניתן לרשום זכות יוצרים?

זכות יוצרים אינה ניתנת לרישום בישראל. עם זאת, ישנן פרקטיקות המאפשרות ליצור ראיות לראשוניות היצירה ובכך לאפשר הגנה משפטית.

כך בין השאר, ניתן לרשום זכויות יוצרים בארה"ב (שם ניתן לבצע רישום), ניתן להפקיד יצירה במשרד עורך דין זכויות יוצרים לתקופה מסוימת וכך לסמן את באופן וודאי את מועד יצירת היצירה, ניתן להיעזר ברישום בגופים ואגודות דוגמת אקו"ם.

השימוש בפרקטיקות אלה כאמור מיועד כדי ליצור תשתית ראייתית אך גם יוצרות אפקט פסיכולוגי משמעותי לניצים בתחום זכויות היוצרים.

מהו שימוש מותר ביצירה המוגנת בזכויות יוצרים?

שימוש הוגן ביצירה מותר למטרות כגון אלה: לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הליכים משפטיים או מוסדות חינוך.

שימוש מותר ביצירה הוא כאשר נעשה בה שימוש אגבי (למשל ראו אותה בחלק של סרט) או כשהיא ממוקמת ברשות הציבור באופן קבוע או אם כאשר מדובר בשיקום והקמה מחדש של בניינים.

בפרשת זום תקשורת נפסק, כי טענת שימוש הוגן, אפשרית בשעה שמאזכרים את שם היוצר ומציינים את היותו בעל זכות היוצרים, כלומר שימוש ללא רשות בעל הזכויות וציון שמו אינו יכול להוות שימוש הוגן ממילא.

איזה עוד זכויות יש ליוצר? מהי זכות מוסרית?

ליוצר של יצירה אמנותית, יצירה דרמטית, יצירה מוסיקלית או יצירה ספרותית תהיה זכות מוסרית ביצירתו שמשמעותה כי שמו יופיע על יצירתו ולא יוטל בה פגם או שינוי ללא אישור היוצר.

מודגש כי הזכות המוסרית היא אישית ואינה ניתנת להעברה, והיא תעמוד ליוצר אף אם העביר את זכות היוצרים ביצירה.

מהי הפרה של זכויות יוצרים?

  • ביצוע אחד מאלה ללא אישור של בעל הזכויות: העתקה, פרסום, ביצוע פומבי, שידור והעמדה לרשות הציבור.
  • ביצוע פומבי של יצירה מוגנת במקום בידור ציבורי
  • הפרת זכות מוסרית של היוצר
  • צילום ברשות היחיד שהופצה ברבים ושאת מכוח חוק הגנת הפרטיות

מה ניתן לעשות כנגד מפר זכות יוצרים?

בהנחה שהמפר אינו מפר תמים ביהמ"ש יכול להורות, בין השאר, על:

  • מתן צו מניעה
  • פיצויים בלא הוכחת נזק, בשל כל הפרה, בסכום שלא יעלה על 100,000 ₪.
  • השמדת המוצרים המפרים או העברת הבעלות בהם.
  • עונשים הקבועים בחוק כגון קנסות ואף עד חמש שנות מאסר.

עם זאת, אם ההפרה נוגעת לבניין שבנייתו כבר החלה לא ניתן להביא להפסקת הבנייה או הריסתו.

עו"ד זכויות יוצרים מגן על זכויותיכם

לסיכום הדברים, זכויות היוצרים הן מן הזכויות המשמעותיות ביותר בתחום הקניין הרוחני. הן אמנם אינן זכויות מוחשיות, אך גם הן זוכות להגנה במידה וחלה הפרה שלהן. אדם או ארגון אשר מקבל זכויות יוצרים בנוגע ליצירתו, למעשה יהיה מוגן על ידי מערך זכויות הקבועות על פי חוק. זכות היוצרים מעניקה זכות בלעדית להעתקה, לפרסום, לביצוע פומבי, לשידור ולהעמדה לרשות הציבור.

משרד עו"ד אבריאן סיון ושות' הוקם ומובל בידי צוות עו"ד אשר התמחו בעולם המשפט של ההייטק והמסחר. צוות עורכי הדין של משרדנו מאמינים כי השירות אשר ניתן ללקוח צריך להיות נגיש, זמין ומקצועי בכל שלב של הדרך המשפטית אשר פרושה בפנינו.

ניתן לפנות לעו"ד אלדר סיון לשם קבלת ייעוץ משפטי ראשוני בטלפון 052-5440147

***מאמר זה מוגן בהתאם לדיני הקניין הרוחני וזכויות יוצרים. המאמר מובא כשירות לציבור ואין לראות בו תחליף לייעוץ משפטי פרטני***

למעלה

השאר פרטים וניצור עימך קשר בהקדם

ּ