לייעוץ משפטי
ּ

עורך דין קניין רוחני

עורך דין קניין רוחני עוסק בהגנתן של זכויות קניין רוחני, אשר ניתן לאפיין אותן כזכויות בנכסים בלתי מוחשיים. הבעלות בזכויות הקניין הרוחני מעניקה את הזכות הבלעדית, ליחידים ולתאגידים, לעשות שימוש בנכסי הקניין הרוחני שלהם. המטרה לשמה נוצרו זכויות הקניין הרוחני הינה הענקת תמריץ, ליוצרים, יזמים וממציאים להגדיל את השקעותיהם בקידום התעשייה, החברה והתרבות במדינה על ידי מתן הגנה משפטית שתאפשר להם לשאת רווחים מהמצאתם.

על מה ניתנות זכויות קניין רוחני?

עורך דין קניין רוחני יבסס את הגנת זכויות הקניין הרוחני על מגוון דינים, אשר הבולטים בהם הם: חוק הפטנטים, פקודת סימני המסחר, חוק העיצובים, חוק זכויות יוצרים וחוק עוולות מסחריות.

מכאן, שזכויות הקניין הרוחני נשענות על "ארבע רגליים": פטנטים, סימני מסחר, עיצובים (מדגמים), זכויות יוצרים ומעין "חוק סל" שהנו חוק עוולות מסחריות:

  • פטנט – הנו מוצר או תהליך טכנולוגי, שהוא חדש ומועיל, שאינו טריוויאלי לבעל מקצוע ממוצע בתחום ושניתן למימוש תעשייתי (לא תאורתי).
  • זכות יוצרים – היא הגנה הניתנת ליוצר למשך חייו של היוצר וכן שבעים שנים לאחר מותו. ההגנה ניתנת על יצירות דוגמת: יצירה ספרותית, יצירה אמנותית, יצירה דרמטית או יצירה מוסיקלית.
  • סימן מסחר – הגנת סימני מסחר יכולה להינתן על אותיות, ספרות, מלים, דמויות, צבעים או אותות אחרים או צירופם של אלה, בשני ממדים או בשלושה, הנדרשים לצורך זיהוי מוצר שהנו מסחרי.
  • עיצוב (מדגם) –ניתנת הגנה על עיצוב של מוצר תעשייתי שהנו חדש וייחודי. העיצוב ניתן לרישום כשיש בו משום עיצוב חדשני ומקורי, וכאשר הפונקציונליות שלו אינה מכתיבה את מראהו.

השלמת ההגנה על זכויות הקניין הרוחני תינתן על ידי שימוש, בין השאר, בחוק עוולות מסחריות אשר מבסס הגנות נוספות כגון:

  • איסור גניבת עין – חל איסור על בעל עסק לגרום לכך שנכס או שירות שהוא מוכר ייחשבו בטעות לנכס או שירות של אחר.
  • איסור גזל סוד מסחרי – חל איסור לגזול מידע עסקי, מכל סוג, שאינו ידוע לרבים, אשר הסודיות שלו מקנה לבעליו יתרון עסקי.

סיכומו של דבר

מובן שעורך דין קניין רוחני נדרש בכדי ללוות את הליך הרישום וההגנה של זכויות קניין רוחני – אלא שלא די בכך. בכדי לוודא שזכויות נטענות או רשומות ינוצלו באופן שיצור יתרון אמתי לבעל הזכויות, יש חשיבות להיעזר בעורכי דין בעלי ערך מוסף בתחום המסחרי והעסקי. עורך דין ממשרד אלדר סיון -ושות', יוכל לכוון אותך היטב לדרך היעילה והנכונה להגנת זכויות קניין רוחני בשביל העסק שלך, תוך ראיית הנולד בתחום המסחרי והעסקי.

 

***מאמר זה מוגן בהתאם לדיני הקניין הרוחני וזכויות יוצרים. המאמר מובא כשירות לציבור ואין לראות בו תחליף לייעוץ משפטי פרטני***

למעלה

השאר פרטים וניצור עימך קשר בהקדם

ּ