יעוץ מיידי
ּ

דואר זבל וספאם

האם מותר לשלוח פרסומות / דואר זבל / ספאם ללא רשותי?

בהתאם להוראות חוק התקשורת (בזק ושידורים), תשמ"ב-1982 ("החוק"), לא ישגר מפרסם דבר פרסומת בפקס, במערכת חיוג אוטומטי, בדוא"ל או בהודעת טקסט (להלן: "פרסום") , בלא קבלת הסכמה מפורשת מראש של הנמען. עם זאת, מותר לבקש מן הנמען את הסכמתו באמצעות הודעה חד פעמית או במידה והמפרסם נתן לנמען הזדמנות להודיע לו כי הוא אינו מעוניין בפרסום.

האם ניתן לשלוח הודעה ללא אישור הנמען?

סעיף 30 א(ב) קובע שכאשר הנמען הינו בית עסק, ניתן לשלוח לו פעם אחת הודעה שמציעה לבית העסק לקבל דבר פרסומת. עם זאת, ברעא 1954/14 אילן חזני נ' שמעון הנגבי הבהיר בית המשפט כי אין לראות באפשרות זו כהזדמנות למשלוח דברים "ספאם" ופסק כי פנייה הכוללת כשלעצמה פרסומת אינה יכולה להיחשב פנייה מהסוג המותר.

מה אפשר לעשות כנגד מפרסם של דואר זבל / ספאם?

  • במידה והמפרסם לא ציין כי מדובר בפרסומת ולא עמד בשאר ההוראות שבדין – ניתן להטיל עליו תשלום פיצויים בהתאם לחוק העונשין.
  • במידה והמפרסם הוא תאגיד – ניתן להטיל קנסות על נושאי המשרה בחברה.
  • ניתן לתבוע בנזיקין את המפרסם ולקבל פיצויים בגין הנזק ואף לקבל פיצויים על סך 1,000 ₪, ללא הוכחת נזק, בגין כל הודעה.
  • הגשה של תובעה ייצוגית כנגד המפרסם לפי ס.12 של התוספת השנייה לחוק תובענות ייצוגיות, תשס"ו-2006.

 

***מאמר זה מוגן בהתאם לדיני הקניין הרוחני וזכויות יוצרים. המאמר מובא כשירות לציבור ואין לראות בו תחליף לייעוץ משפטי פרטני***

למעלה

השאר פרטים וניצור עימך קשר בהקדם

ּ